Jakich dokumentów potrzebujesz do rozliczenia rocznego

Jakich dokumentów potrzebujesz do rozliczenia rocznego, gdy prowadzisz działalność?

Kiedy zaczynasz działalność gospodarczą wszystko wydaje się nowe i skomplikowane. Nic dziwnego, w końcu prawo w Polsce nie należy do najprostszych i nawet nieco bardziej doświadczone osoby miewają problemy z poprawnym wypełnieniem PIT-ów. Zanim zabierzemy się do swojego rozliczenia, powinniśmy się upewnić, że mamy przygotowane wszystkie dokumenty. Na pewno pomoże Ci w tym poniższy tekst.

Rozliczenie podatkowe sprawia wielu osobom ogromną trudność. Zwłaszcza przedsiębiorcy mogą się pogubić we wszystkich przepisach, które ich obowiązują. Mają bowiem do wyboru skalę progresywną (18% i 32%), jak i podatek liniowy na poziomie 19%. Mogą również rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W każdym przypadku jednak musisz przygotować dokumenty do rozliczenia rocznego, które będą niezbędne dla Twojej księgowej.


Jakich dokumentów potrzebujesz do rozliczenia rocznego

Niezbędne dokumenty

Twój doradca podatkowy do analizy wyników finansowych będzie potrzebował następujących dokumentów:

  • Musisz koniecznie złożyć roczne podsumowanie przychodów i kosztów, które wynikały z prowadzenia działalności gospodarczej. Możesz je wykonać na podstawie księgi przychodów i rozchodów.
  • Dokument z informacjami o zapłaconych składkach zdrowotnych i ZUS
  • Dokument z informacjami zaliczkach na podatek dochodowych, które zostały wpłacone w poprzednim roku.
  • Dokument, który potwierdza rodzaj prowadzonej działalności.


Terminy

Musisz również pamiętać o terminach, które Cię obowiązują. Jeśli korzystasz z ryczałtu (PIT-28) musisz rozliczyć się do 31 stycznia za poprzedni rok skarbowy. W każdym innym przypadku( PIT-36 i PIT-36L) dokumenty muszą zostać złożone do urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

Kwestia bezpieczeństwa

Wiele osób obawia się, że korzystając z pomocy biura podatkowego, wyjawia ważne informacje na temat kondycji firmy. Należy jednak pamiętać, że doradca podatkowy jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. Nie może on wyjawić żadnych informacji, z którymi zapoznał się w trakcie udzielania pomocy księgowej.

Jak wybrać dobre biuro

Decyzja o wyborze biura rachunkowego jest niezwykle poważna i wymaga zastanowienia. Tak naprawdę bowiem wybieramy kogoś, komu powierzamy nasze pieniądze. Jest to bardzo istotne, ponieważ dobry księgowy w znaczący sposób może przyczynić się do rozwoju naszej firmy. Dzięki niemu możemy bowiem odliczyć zakup nowego sprzętu do biura od podatku lub korzystniej wyliczyć samą wysokość kwoty do zapłaty. Warto więc sprawdzić dokładnie ofertę wielu różnych doradców. Powinniśmy wybierać takich, którzy znajdują się na rynku już od wielu lat i są w stanie pochwalić się nienaganną opinią. Często dobry księgowy ma sporo stałych klientów. Warto więc również na to zwrócić uwagę. W niektórych przypadkach warto wybrać droższego specjalistę, by w przyszłości oszczędzić sobie niepotrzebnych kosztów.

zostaw komentarz