Jak rozliczyć zarobki z google adsense

Jak rozliczać zarobki z Google AdSense?

Google AdSense to system reklamowy, który umożliwia przystępującym do niego partnerom zarabianie poprzez wyświetlanie reklam kontekstowych na stronach internetowych. Mówiąc prościej, właściciel strony internetowej może zgłosić chęć współuczestnictwa w programie i udostępnić powierzchnię reklamową na swojej witrynie, a ?zadaniem? AdSense jest dotarcie do reklamodawców, co jest możliwe dzięki drugiemu projektowi Google ? AdWords.

1. Jakie są korzyści z AdSense?

Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów reklamowania się w Internecie, a program Google AdSense to najbardziej rozpowszechniony system oferujący tego typu usługi. Należy wiedzieć jednak o tym, że właściciel strony nie zarabia na samym udostępnianiu miejsca na reklamę, a na kliknięciach w nią.

Jest to pewne utrudnienie, choć z drugiej strony właśnie ten czynnik sprawia, że reklamodawcy tak chętnie wybierają tę formę reklamy, gdyż płacą za konkretne wyniki. Natomiast właścicieli stron przekonuje fakt, że to AdSense, a nie oni, zabiega o reklamodawców, przy czym kwestie związane z formatem reklamy oraz sposobem jej wyświetlania zależą od osobistych preferencji osoby zarządzającej witryną.

2. Jak rozliczać podatek?

Jako, że coraz więcej osób zarabia w ten sposób, należałoby wyjaśnić jak prawidłowo rozliczać zarobki z Google AdSense. Podstawą rozliczenia się z takiego przychodu będzie prawidłowo wypełniona faktura wystawiona firmie Google przez właściciela strony, dlatego warto byłoby się najpierw na tym skupić.

Pierwszym krokiem powinno być zarejestrowanie się za pomocą formularza VAT-R jako podatnik VAT-UE ? bez tego niemożliwym jest rozliczenie podatku w Polsce, ponieważ nawiązując współpracę z firmą Google, tak de facto robimy to z jej irlandzkim (a nie polskim) oddziałem, czyli kontrahentem zagranicznym. Wtedy mamy do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotową, czyli transakcją zawartą między podmiotami będącymi członkami Unii Europejskiej ? w prawie podatkowym określa się taką sytuację ?eksportem usług?. Uzyskując status podatnika VAT-UE automatycznie zostanie nadany nam numer NIP-UE, który będzie niezbędny podczas procesu rozliczania się.

Wracając jednak do faktury, należy zaznaczyć, że powinny znajdować się na niej takie informacje jak: dane sprzedawcy (dane firmy oraz numer NIP), dane nabywcy (w tym wypadku będzie to: Google Irleand LTD Gordon House; Barrow Street 4, Dublin, Irleand; NIP: IE6388047V) oraz dane produktu: jego nazwa, jednostka miary (usługa), ilość, cena netto, wartość netto i brutto, kwota oraz stawka VAT. Co istotne, faktury nie trzeba wysyłać do firmy Google, należy ją jednak zaksięgować u siebie.

3. Jaki jest termin rozliczenia faktury?

Czynny podatnik VAT ma obowiązek wystawiania faktury spółce Google po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego AdSense ? w praktyce właściciel strony ma czas do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty środków. Natomiast firmy zwolnione z VAT mogą to zrobić zarówno poprzez wystawienie faktury jak i rachunku.

zostaw komentarz